scorecardresearch

78.Uluslararası Bergama Kermesi Başladı

112 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
78. Uluslararası Bergama Kermesi dün coşkulu kortej geçiş töreniyle başladı.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bergama’ya gelişinde verdiği direktif sonrasında kutlanmaya başlayan Bergama Kermes Festivali dünyanın ikinci festivali olma özelliğini de halen koruyor.
Bu yılki Kermes açılış törenine diğer siyasi parti temsilcilerinin katılmadıkları gözlendi fakat seçilmiş bazı meclis üyeleri BEGİAD üyesi oldukları için aynı Dernek Üyesi Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e destek verdiler.
Bergama Kermesi Bergama’yı gerçek sevenlerin düğünü şenliği olsa da bu tutku bu sevgi bu gün siyasi kıskançlığı göğüslemiş olsa gerek ki solcu CHP’li bir belediye kermesi diye diğer siyasi partilerin katılmayarak destek vermemeleri Kermeslerdeki birlik ve Beraberliğe darbe vurmuş gibi adeta.
Açılış kortej yürüyüşü ile başladı ve Cum Meydanında Bergama sevgisi ile yoğrulmuş insanların birikimiyle aynı coşkusu 78. Bergama Kermesinde de yaşandı. Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, 6 kez yürüdüm ben bu yollarda diyerek, düşünmüş kortejde kendi kendine ve “Çok anlamlı bir şey onur duydum kendimce” diyor. Haklı da. Bergamalı olan Bergama’da yaşayan ve Bergama’yı seven herkes Kermesle şeref duymalı her zaman.
Belediye Başkanın Mehmet Gönenç’in anlamlı açılış konuşmasının ardından ilçe Kaymakamı Uğur Kolsuz konuşmasını gerçekleştirdi. Daha sonra yerli ve yabancı halk oyunlarının gösterileri gerçekleştirildi. Gece’de ise BERKSAV Tiyatro Topluluğunun “ Makara Yumak adlı oyun sergilenmesiyle gece son buldu.
Kültür Bakanlığı Festival için Asklepeion Tiyatrosu’nun vermemiş bu yüzden her etkinlik şehir içinde yapılacak. Bence iyi de olmuş aslında. Giden vardı gidemeyen vardı. Ne diyelim sağlık olsun yaşasın Kermes.
Tahsin TUNA

Etiketler