scorecardresearch

Bakırçay’da İkinci Kez Balık Ölümlerine Tepki

22 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Bakırçay’da İkinci Kez Balık Ölümlerine Tepki
Mehmet Gönenç: “Artması olmayan işletmelere ceza kesilsin!
Geçtiğimiz günlerde Bergama ovasını sulayan Bakırçay’da yaşanan balık ölümlerinin ikincisi dün de devam edince Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; arıtması olmayan işletmelere caydırıcı ve ağır cezalar kesilmesini talep etti.
Soma Bakır’dan doğarak Çandarlı körfezine dökülen ve binlerce kişinin tarımsal sulama yaptığı Bakırçay dersinden geleneksel toplu balık ölümlerinin ikincisi önceki gün yaşandı. Bir çiftçinin ihbarı üzerine Kermes etkinliklerini terk ederek Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel ve Kestel sulama Birliği Başkanı Ekrem Toprak ile birlikte soluğu Bakırçay dersinde alan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, gördüğü balık ölümleri karşısında “Pes bu kadar da olmaz” diyerek Bakırçay’da zehirlenmelere yol açan neden her neyse İl Sağlık teşkilatını acilen göreve çağırdı.
Çevreci Belediye Başkan Mehmet Gönenç, öncelikle Bakırçay’ın ıslah edilmesini ve güzergâh boyunca ne tür işletme ve fabrika var ise hepsinin denetlenerek arıtma var mı yok mu tespit edilmesi gerektiğini, Bakırçay’da kirlilik yaratan ve zehirlenmeye neden olan işletmeler hakkında ise yasal cezai işlemler yapılmasını istiyoruz. Bakırçay ‘da sadece balıklar ölmüyor, binlerce çiftçimiz tarımsal anlamda arazilerini buradan sulamakta ve sebze ve meyveleri bu arazilerinde yetirmektedir. Dolayısıyla bizlerin, benim halkımın sağlığı tehdit altındadır, suç duyursun da bulunuyoruz Sağlık Bakanlığının konuyu araştırmasını devletin sağlık kuruluşlarının acilen duruma müdahale etmesini bekliyoruz” dedi.
Bergama Çevre Platformu Başkanı Erol engel ise bu kirlilik ve Bakırçay da yaşanan balık ölümleri şaka değildir. Bakırçay gerçekten zehir saçmaktadır. Çevre cezaları ağır olmasına rağmen işletmeler denetlenmiyor ve hiç birinde de arıtma yok. Devlet gerekeni yapmalıdır” dedi.
Üretici vatandaşlar ise bazı vatandaşların ise ölü balıkları sepetlerle toplayıp ya yediklerini veya sattıklarını düşünüyoruz. Vatandaşlarda bilmeden bu balıkları yerse toplu zehirlenmeler yaşanabilir. Halk kesinlikle bu balıklar konusunda uyarılmalı” şeklinde konuştular. Tahsin TUNA

Etiketler