scorecardresearch

Bergama Akropol ’ün de Geleneksel Yangın

398 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Bergama Akropol ’ün de Geleneksel Yangın
Bergama Kalesi olarak bilinen tarihi ören yerlerinden Bergama Akropol tepesi her yıl olduğu gibi bu yılda geleneksel olarak yangın tehlikesi geçirdi.
Akropol tepesinde kuru otların ilkbahar aylarında temizlenmemesi otların sıcaklarla birlik te iyice kuruması sonucu ise her yıl Bergamalıları yangınla karşı karşıya bırakıyor.
Dün 17.30 saatleri sularında aniden Bergama Akropol ‘ün de çıkan yangın makilik bölgenin yarısında etkisini göstererek küle çevirdi. Tepenin yüksek olması nedeniyle İtfaiye araçlarının yangına yerden müdahalesi yetersiz gelince yerleşim alanlarına yakın bölgede yangının etkili olması nedeniyle orman bölge müdürlüğüne ait helikopterle yaklaşık iki saatte söndürülebildi.
Yangına yakın ev sahiplerini korkutan bu yangın tehlikesi her yaz bu şekilde meydana gelirken, bazı Bergamalıları vatandaşlar ise yangının Akropol de geleneksel hal aldığını ifade ederek, şehir merkezinden yangını ve söndürme müdahalesini izlemekle yetindiler. Yangın söndürmek için mücadele eden Helikopter ve yangın uçaklarının çabası ve yapılan masraf ise büyük israf olarak değerlendirildi. Haber Fotoğraf: Tahsin TUNA/ Bergama
Etiketler