scorecardresearch

Bergama Kermesinde 30 Yıl ardan Sonra Ata Geleneği Cirit ve Cobut Müsabakası Yapıldı

446 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Bergama Kermesinde 30 Yıl ardan Sonra Ata Geleneği Cirit ve Cobut Müsabakası Yapıldı
71.Bergama Kermes etkinlikleri içinde 30 yıl aradan sonra ata sporlarımızdan eski bir Yörük geleneği olan Cobut Ve Değnek oyunu yeniden sergilendi.
Bergama güzellik ılıcaları yakınlarında kurulan boş bir alanda önce değnek gösterisi daha sonrada Cobut oyunu sergilendi. Bergama Kermesinin bu etkinliğini organize eden işadamı Ercan Sevinç, Madra köylerinden atlı köylüleri toplayarak bu oyunu bilenlerle eski bir geleneği yeniden canlandırdı.
Atlı spor etkinliğine katılan yörenin en ünlü Cobut ve değnek ustası sünnetçi Şerifali lakabıyla bilinen 73 yaşındaki Şerifali dayıda gençlere taş çıkarırcasına ilerlemiş yaşına rağmen mücadele etti.
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç Cirit ve Cobut müsabakasına katılanları Kermes plaketiyle ödüllendirerek bu geleneğin devam edeceği sözünü verdi.
Cirit Cobut eskiden yörük düğünlerinde gençler tarafından oynanan bir atlı spor oyunuydu. Yarışmaya katılanlara Katılanlara kazandıkları ödül, düğün sahibi aile tarafından değişik ödüller verilirdi. Tahsin TUNA/ Bergama Pusula Gazetesi www.bakircay.web.tv 05427 4121 22
Etiketler