scorecardresearch

Bergamalı Avukat Fuat ATEŞOĞLU 3. Kitabını İmzaladı

67 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Bergamalı Avukat Fuat ATEŞOĞLU 3. Kitabını İmzaladı
Tahsin TUNA
Bergama'nın tanınmış hukukçularından Avukat Fuat Ateşoğlu, "Barak ve Elbeyli Türkmenlerinin İskan Türkülerini de Yansıyan Resmi Olmayan Tarihi Eseriyle bir yayın daha çıkardı.
Bergama Kaymakamlığına ait Adliye Teşhir salonunda İmza günü düzenleyerek Bergamalı okurlarına kitap imzalayan Avukat Fuat Ateşoğlu, yayımladığı bu 3. kitabıyla Bergama kültürüne bir zenginlik daha kazandırmış oldu.
Yaklaşık 128 sayfa ve on bir bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde Barak ve Elbeyli Türkmenlerinin kökleri, Oğuz Türkleri, Yörükler, Baraklar, Barak Aşiret şemasını ele alırken ikin ci bölümünde ise 1300 yıllarından sonra Oğuzların Orta Asya'dan Göçleri, Halep Türkmenleri, Çepniler,Osmanlının iskan politikası, Osmanlılar ile Türkmenlerin ilişkisi gibi konulara yer verilmiş.
Kitabın içeriğinde bir çok gelişen olaylara da yer verilmiş, savaşlar ve yerleşik düzenler ele alınarak Elbeyli Aşiret şeması ortaya çıkarılmış ve Anadolu'ya geçişleri ve zorlu iskan dönemleri konu edilmiş.
Kısacası geçmiş tarihimize ışık tutan bir eser haline dönüştürülmüş bu kitapta Barak Elbeyli Türkmenlerinin Kökleri araştırmış müthiş bi eser haline getirilmiş.
Etiketler