scorecardresearch

Kıbrıs Gazilerine 39 Yıl Sonra Kahramanlık Madalyası

671 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 5 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Kıbrıs Gazilerine 39 Yıl Sonra Kahramanlık Madalyası

1974 gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında savaşa giden Kıbrıs gazilerini 39 yıl ardan sonra hatırlayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti tüm gazilere Mücadele Madalyası vermeyi kararlaştırdı.

Bergama Şehit ve Gazi Aileleri Dernek Başkanlığından yapılan açıklamaya göre 1974 yıllarında gerçekleşen Kıbrıs Barış harekâtı nedeniyle 39 yıl öncesinde mücadeleye katılan gazilerin hepsine kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetince Gazi madalyası verileceği belirtildi.
“Bergama Şehit ve Gazi Aileleri Derneği olarak tüm gaziler adına madalya müracaatlarını biz gerçekleştiriyoruz” diyen dernek Başkanı Namık Kemal Eroğlu, “Gerçekleştirdiğimiz müracaat dilekçelerini en kısa zamanda İzmir’de Kıbrıs Konsolosluğuna teslim edeceğiz. 39 yıl ardan sonra gazilerimizin hatırlanması çok zaman geçmiş olsa da güzel bir duygu. Tüm gazilerimiz adına bizlerde çok sevinçli ve mutluyuz. Ancak Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bizim kendi hükümetimizin de bu konuda bizi anlamsını bekliyor ve temennimiz o ki en kısa zamanda kendi hükümetimizin de gazilerimizi madalya vererek onurlandırsın istiyoruz. Geçmiş yıllarda gazilerimizin her iki hükümet tarafından Kıbrıs Gazileri olarak ödüllendirilmeleri için sivil halktan yaklaşık 2.500 imza toplamıştık. Topladığımız imzalar neticesinde Kıbrıs hükümeti gazilerimizin sesini duydu. Umuyoruz ki bizlere çok duyarlı olan kendi hükümetimizin de aynı duygularla gazilerimizi yakın zamanda zafer ödüllendirmesini arzu ediyoruz.
K. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti tarafından gazilerimize gönderilecek olan Mücadele madalyası için Bergama‘da büyük bir tören geçekleştireceğiz. Hayatta olan gazilerimize bizzat madalyalarını kendileri alırken, şu an hayatta olamayan gazilerimizin de yakınlarına madalyalarını vermekle büyük bir sevinç yaşayacağız” dedi.
Etiketler